Prezentacje multimedialne Historia / Wersje Download Linki

Historia

W tym dziale zostanie przedstawiona krótka historia programów do tworzenia prezentacji multimedialnych, a następnie każdy zostanie krótko opisany. Stworzone do tej pory programy, w których można robić prezentacje to: Harvard Presentation Graphics, PowerPoint, Freelance Graphics, Corel Presentations, StarOffice Impress, KPresenter, OpenOffice.org Impress, NeoOffice Impress.

Chronologia powstawania


Rok powstania

Nazwa System operacyjny Obecna wersja Producent

1986

Harvard Presentation Graphics DOS, Windows 3.0 Software Publishing Corporation

1987

Power Point Windows, Mac OS 2007 beta 2 Microsoft

1990

Freelance Graphics Windows 9.8 IBM Lotus Development Corporation

1993

Corel Presentations Windows 12 Corel Corporation

1998

StarOffice Impress Windows, Linux, Solaris 8 Sun Microsystems

1998

KPresenter Linux, Unix 3.5.8 KDE Project

2000

OpenOffice.org Impress Windows, Linux, Solaris, Mac OS, FreeBSD 2.3 OpenOffice.org

2003

NeoOffice Impress Mac OS 2.2.2 Patrick Luby i Edward Peterlin

2005

Keynote Mac OS '08 Apple

Harvard Presentation Graphics

To pionierski program do prezentacji, jego pierwsza wersja składała się z 6 dyskietek 5.25 ". Był to pierwszy program łączący tekst, grafikę i diagramy. Powstał on jeszcze przed PowerPoint-em Microsoftu i do końca lat 80-tych był głównym programem do tworzenia slajdów. Jednak już w roku 1990 po wyjściu pakietu Office na Mac OS stracił on udział w rynku i obecnie wykupiony przez Serif Incorporated jest prawie nieznany.

^ góra ^


Power Point

Obecnie najpopularniejszy program tego typu, dostępny w pakiecie MS Office. Powstało jego kilka wersji różniących się głównie ilością dodatków w postaci szablonów oraz efektów animacyjnych. Dzięki integracji ze środowiskiem MS Office pozwala on na szybką konwersję tabel, wykresów oraz tekstów z pozostałych narzędzi pakietu. Używany przez miliony ludzi do pokazów biznesowych oraz w rodzinnym gronie.

^ góra ^


Freelance Graphics

Program ten należy do pakitu SmartSuite firmy Lotus, a obecnie IBM Lotus. Poza podstawowymi opcjami ma jedną wartą uwagi. Pozwala na szybką wymianę komentarzy, uwag użytkowników sieci, a także uruchamianie prezentacji bezpośrednio na komputerze innego użytkownika sieci.

^ góra ^


Corel Presentations

Jego początkowa wersja nazywała się Presentations i należała do pakietu WordPerfect firmy WordPerfect Corporation, sprzedanej w 1994 firmie Novell, a w 1996 Corel Corporation. Jak przystało na producenta oprogramowania graficznego Corel dorzucił tu kilka ciekawych opcji takich jak: edytor bitmap (który oferuje m.in. wypełnienia i efekty specjalne), narzędzia do grafiki wektorowej, a w szczególności krzywe Beziera, łuki, edycja węzłów. Zupełnym ewenementem są takie funkcje, jak symulacja efektów trójwymiarowych lub trasowanie bitmap, spotykane zazwyczaj w specjalizowanych programach graficznych, a także nadawanie dowolnego konturu i wypełnienia literom tekstu.

^ góra ^


StarOffice Impress

Impress z pakietu StarOffice nie różni się wiele od wchodzącego w skład OpenOffice.org, a to dlatego, że właścicielem obu jest Sun Microsystem, który w roku 2000 uczynił StarOffice płatnym tworząc również darmowy OpenOffice. Elementem różniącym ten program od pozostałych jest posiadanie własnego środowiska pracy wspólnego dla całego pakietu. Nie jest on uruchamiany oddzielnie i nie stanowi oddzielnego programu, a jedynie jest elementem całego pakietu.

^ góra ^


KPresenter

Działa pod systemami Linux oraz UNIX, pozwala jednak zaimportować prezentacje z programu PowerPoint. Funkcjonalnością odpowiada pozostałym programom i raczej nie wyróżnia się niczym szczególnym.

^ góra ^


OpenOffice.org Impress

Jest obecnie największym konkurentem PowerPointa, głównie dlatego, że jest całkowicie bezpłatny, a jego funkcje nie różnią sie wiele od programu Microsoftu. Pozwala także otwierać oraz edytować jego pliki, choć czasem występują pewne rozbieżności. Wyróżnia się możliwością eksportowania bezpośrendio do formatu PDF oraz Flash. Słabą jego stroną jest obsługa dźwięków oraz plików video.

^ góra ^


NeoOffice Impress

Wykorzystuje środowisko Java przez co nie jest podatny na błędy systemu i nie jest zależy w dużym stopniu od pozostałych komponentów komputera jak w przypoadku innych programów korzystających z już istniejących rozwiązań systemu operacyjnego. Jest bezpłatny i wciąż rozwijany przez twórców. Niestety działa tylko pod Mac OS.

^ góra ^


Keynote

Keynote podobnie jak poprzednie służy do tworzenia prezentacji multimedialnych i wchodzi w skład pakietu iWork firmy Apple. Oczywiście jest w pełni funkcjonalny, można w nim wykorzystywać zdjęcia, dźwięki oraz pliki wideo. Używa formatu ".key" ale możemy także zapisać pliki w formacie PowerPointa .ppc. Pozwala także na eksportowanie do formatów: html, Flash, PDF oraz Apple QuickTime.

^ góra ^

Kontakt: lulek (małpa) prezentacje.multimedialne.net
Copyright © 2006-2008. All Rights Reserved.